Hydrokolonoterapia

Zabieg hydrokolonoterapii polega na irygacji (płukaniu) okrężnicy z wykorzystaniem specjalistycznej – atestowanej aparatury medycznej, zapewniającej pełną kontrolę przepływu wody, jej ciśnienia i temperatury, wyposażonej w filtry oraz ultrafioletową lampę dezynfekcyjną.

Zabieg prowadzony jest w absolutnie higienicznych warunkach z zastosowaniem jednorazowych końcówek i rurek przez wykwalifikowany personel medyczny. Procedura zabiegowa pozwala na zachowanie maksymalnego komfortu i dyskrecji, a jej celem jest usunięcie z jelita grubego zalegających złogów.  

Proces trawienia jest jednym z prawdziwych cudów świata.

Wszystko, co każdy z nas zje przechodzi przez 12m skomplikowanych przewodów żołądkowo-jelitowych i poddane jest działaniu kilkudziesięciu związków chemicznych. Po przejściu przez żołądek w którym mieszane jest z kwasem solnym i sokami trawiennymi, przechodzi przez 7-mio metrowe, elastyczne jelito cienkie o relatywnie małej średnicy. Wydzieliny wątroby są dodawane poprzez pęcherzyk żółciowy, zaś pozostałe enzymy ‚podaje‘ trzustka. Chociaż częściowa absorbcja może nastąpić już w żołądku, to zasadnicza faza wchłaniania substancji odżywczych odbywa się właśnie w jelicie cienkim. Następnie przetrawiona, kleista masa, jest przepychana do okrężnicy. Dla wielu osób to koniec procesu trawienia, tymczasem TO DOPIERO POCZATEK. Okrężnica jest żyjącą rzeką. Strawiona treść w połowie płynna, w połowie stała przepływa przez nią jak wartki strumień. Porcja odchodów stałych poprzedza odchody płynne, a ścianka jelita grubego wybiórczo wysysa nadmiar wody. Tym, co najbardziej jest ryzykowne dla człowieka to dopuszczenie, by stolec – jako produkt końcowy, miał styczność z wyściółką okrężnicy przez okres 3 lub 4 dni. Okrężnica absorbuje substancje chemiczne, które zawarte są w odchodach. Jest to czynnik prowokujący problemy różnej natury. W szczególności może wywoływać uciążliwe wzdęcia, biegunki, hemoroidy, różnorakie podrażnienia, zapalenia, huśtawki nastroju lub jeszcze cięższe choroby, takie jak zespół jelita drażliwego, krwawa biegunka lub rak okrężnicy.

Jelito grube jest kanałem ściekowym całego organizmu. Jeśli nie jest oczyszczane, „odpady” zalegają latami. Tkanki organizmu nie pozbędą się produktów ubocznych, jeśli nie odblokujemy jelita grubego. Układy fizjologiczne są połączone. Gdy okrężnica zostaje opróżniona, organizm zaczyna „wyciągać” toksyny ze wszystkich możliwych miejsc.

Zanieczyszczenia z okrężnicy mogą „przeciekać” i zanieczyszczać inne narządy. Można wtedy leczyć te narządy różnymi metodami – ale tylko z częściowym efektem – ponieważ są one stale zakażane lub podrażniane przez trucizny z okrężnicy. „Zaczopowana” okrężnica tworzy uchyłki, które stają się uwypukleniami w jej ścianie , zawierającymi materiał kałowy. Toksyny zaczynają „przeciekać” do organizmu i wywołują stan, nazywany autointoksykacją. Kieszonki jelitowe „przepuszczają” ropę, krew i substancję kałową, z powrotem do strumienia krwi. Gdy organizm jest zatruty, komórki nie mogą czerpać składników odżywczych z krwi, ponieważ otaczający komórki płyn śródmiąższowy jest zatykany przez „odpady” z wolno płynącej limfy. Wewnętrzne zatrucie nierzadko powoduje depresję. Jest to błędne koło. Jeśli okrężnica nie zostanie oczyszczona, inne narządy nie mogą pozbyć się swoich produktów ubocznych.

O faktach i mitach związanych z zabiegiem hyrokolonoterapii możesz przeczytać więcej na stronie Polskiego Towarzyszenia Hydrokolonoterapii: www.hydrokolonoterapia.org.pl

Ważna Informacja!

Prawidłowy czas przebywania stolca w okrężnicy wynosi 12-18 godzin.

Zabieg hydroklonoterapii stanowi ważny krok w dążeniu do unormowaniu rytmu wypróżnień oraz odbudowy struktury i flory bakteryjnej jelita. W naszej placówce w ramach każdego zabiegu (na zakończenie) wykonywamy jest tzw. wlew terapeutyczny, którego celem jest wstępne zasiedlenie dolnego odcinka okrężnicy prawidłową florą bakteryjną. Po – zabiegowo proponowane są preparaty probiotyczne/synbiotyczne do suplementacji doustnej.

Zabieg zalecany jest jako element profilaktyki zdrowotnej w ramach indywidualnie dobieranych terapii oczyszczających i rewitalizujących 1 do 2 razy w roku jak również warto przeprowadzić go w ramach przygotowania do planowanego zabiegu kolonoskopii. Należy pamiętać, że wszelkie zaburzenia trawienne wymagają diagnostyki szczegółowej i starannego doboru terapii leczniczej. W szczególnych przypadkach zabieg wykonuje się w sekwencjach z powtórzeniem. Kwalifikacja do wykonania zabiegu hydrokolonoterapii poprzedzona jest wywiadem medycznym.