Światłoterapia

Skóra to jeden z największych organów w ciele człowieka. U dorosłej osoby jej powierzchnia wynosi średnio 2 m kw., a ciężar 5-6kg. Chroni wnętrze organizmu przez zimnem, ciepłem, promieniowaniem, urazami mechanicznymi, utratą wody oraz stanowi fizyczną barierę dla chorobotwórczych mikrobów. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) jest nieustanne odnawiana. W czasie, który upłynął, gdy czytałeś ten krótki wstęp z Twojego ciała odpadło kilka tysięcy ‘zużytych’ komórek naskórka. W ciągu miesiąca wymienisz skórę na nową!
Skóra (zbudowana z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej) jest barometrem kondycji naszego organizmu. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu przenoszą się na wiele objawów widocznych na powierzchni skóry (koloryt, nadmierne złuszczanie, przesuszenie, świąd etc.)

Kolagenowa Terapia Światłem

Kolagen to białko stanowiące podstawowy składnik struktury skóry. Jakość jego włókien stanowi o parametrach wewnątrzkomórkowego rusztowania organizmu!

Pojęcie kolagenu w skórze kojarzymy głównie z kosmetologią (odmładzanie), tymczasem gęsty kolagen, to prawidłowa tkanka łączna, elastyczna skóra, sokoli wzrok, odporność na infekcje, błyskawiczne gojenie ran i urazów. 

Biosynteza kolagenu to fenomenalne zjawisko biologiczne, fascynujące biochemików. Dzięki ich badaniom wiadomo, że najbardziej doskonałą formą kolagenu jest tzw. potrójna heliksa.. Jej włókna określają nie tylko cechy żelu międzykomórkowego, ale decydują o parametrach systemu transportu w tkance łącznej wpływając na zasób wody, kierunek potoków płynów tkankowych (żywienie, oczyszczanie, wytrzymałość tkanek). Dla zachowania zdolności do syntezy potrójnej heliksy kolagenowej niezbędna jest właściwa podaż aminokwasów, minerałów i witamin. Dowiedziono również, że wyselekcjonowane z widma światła widzialnego, pasmo o długości fali 633nm posiada właściwości silnie stymulujące optymalną kolagenozę.

Pierwsze, badania oddziaływania światła czerwonego na organizm ludzki przeprowadziła NASA. Wyniki były jednoznaczne. Odnotowano przyspieszenie gojenia się ran oraz aktywizację prawidłowej kolagenozy. Bardzo ważną cechą światłoterapii pro-kolagenowej jest udowodniony brak negatywnych efektów ubocznych. Naświetlanie jest zabiegiem bezpiecznym i polega stymulacji naturalnych procesów budowy i odbudowy tkanki łącznej.

Nasze urządzenie przeznaczone do światłoterapii kolagenowej (potocznie: kolarium) wyprodukowane zostało przez holenderską formę HAPRO, model SECRET C700. Zastosowano w nim lampy, które emitują wyselekcjonowane, czerwone światło widzialne o długości fali 0,633μm (35 lamp dwu-metrowych o mocy 100W oraz 25 lamp pół-metrowych o mocy 25W) jak również 4-ry dwu-metrowe lampy stymulujące produkcję wit D3. W czasie zabiegu, ekspozycji poddawane jest całe ciało i choć zewnętrzna bryła urządzenia przypomina tzw. solarium to charakter zabiegu jest odmienny, związany z emisją przyjemnego promieniowania w kolorze różowym i niewielkich ilości ciepła (światło nie opala).

Badania dotyczące profilaktyki chorób autoimmunologicznych oraz nowotworowych jednoznacznie dowodzą, iż Wit D3 (kojarzona na ogół z chorobami tkanki kostnej) jest niezwykle ważną, a jednocześnie bardzo deficytową witaminą, której właściwe stężenie może uchronić nas przed ciężkimi schorzeniami degeneracyjnymi czytaj więcej

Zdolność metaboliczna do wytwarzania tej ważnej witaminy (podobnie jak do produkcji kolagenu) jest wbudowana ludzki organizm i stymulowana jest promieniowaniem UVB wchodzącym w zakres promieniowania słonecznego. Czas wakacji nie trwa zbyt długo, a w czasie kąpieli słonecznych, z konieczności, stosujemy kremy ochronne, nie często też suplementujemy wit. D3 drogą pokarmową. 

Korzystając z naświetlania w naszym kolarium,, dzięki zastosowaniu dodatkowych, akcentowych lamp WitaD3 serwujemy sobie nie tylko bodziec pro-kolagenowy (terapia odmładzająca i regenerująca tkankę łączną), ale również uzupełniamy niedobory ważnej przeciw-onkogennej witaminy.

Naświetlania prowadzimy w cyklach jedno lub dwumiesięcznych przy zachowaniu częstotliwości 2-3 razy w tygodniu. Po tym czasie stosujemy ewentualnie pojedyncze zabiegi podtrzymujące.
Ogólny czas naświetlania nie może być dłuższy niż 15 minut jednorazowo (czas emisji promieniowania WitaD3 jest dostosowywany przez urządzenie automatycznie) i w zależności od typu skóry rozpoczyna się od 5,7 lub 10ciu minut.

Światłoterapia wąskim pasmem UVB311 (łuszczyca, bielactwo)

Łuszczyca i bielactwo należą do grupy schorzeń przewlekłych o złożonej etiologii

Promieniowanie UVB znajduje się w naturalnym świetle słonecznym. Naświetlenie powierzchni skóry zmienionej chorobowo wąskim pasmem UVB311 przynosi bardzo pozytywne efekty w leczeniu łuszczycy i bielactwa u ok. 2/3 pacjentów, którzy dobrze reagują na światło słoneczne. Poprawę można zaobserwować już po kilku zabiegach, jednak pamiętać należy, iż w terapii obu schorzeń niezbędna jest restrykcyjna dieta, duża podaż kwasów NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) w tym głównie EPA oraz szczególna dbałość o równowagę kwasowo-zasadową środowiska wewnętrznego pacjenta
Podczas zabiegu można przysłonić miejsca niezmienione chorobowo (odzież lub krem ochronny)
Terapia jest najbardziej skuteczna jeśli przestrzegany jest tygodniowy rozkład naświetlania, ustalany indywidualnie.
Jeżeli pomiędzy naświetlaniami nasila się świąd skóry lub występuje nadmierne zaczerwienienie, należy obniżyć dawkę naświetlania.

W naszej placówce posiadamy urządzenie do światłoterapii UVB311 wyprodukowane w Niemczech, model MEDISUN 700.

Zalecenia zabiegowe:

  • Podczas naświetlania należy zawsze korzystać z okularów ochronnych w 100% zabezpieczających przed promieniowaniem UV
  • Należy zwracać uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od źródła promieniowania i przestrzegać ustalonego czasu naświetlania
  • Starać się okrywać części ciała nie wymagające naświetlania
  • Określić swój typ skóry przed rozpoczęciem naświetlań, a w przypadku wystąpienia podrażnienia ograniczyć czas ekspozycji na światło.

PRZEWLEKŁE NAŚWIETLANIE (przez miesiące i lata) PROMIENIOWANIEM UVB MOŻE PROWADZIĆ DO RAKA SKÓRY

Charakterystyka rodzajów skóry:

Typ skóry Klasyfikacja
Typ I Skóra jasna, włosy jasne /rude/, oczy niebieskie/zielone, zawsze ulega szybkim poparzeniom na słońcu, żadne lub minimalne zbrązowienie po kilkakrotnym naświetlaniu (typ celtycki)
Typ II Włosy jasne, oczy niebieskie/zielone, prawie zawsze ulega poparzeniom na słońcu, średnie zbrązowienie po kilkakrotnym naświetlaniu (typ europejski)
Typ III Włosy jasno-brązowe lub brązowe, oczy brązowe, raczej rzadko ulega poparzeniom na słońcu, ciemniejące zbrązowienie po kilku naświetlaniach (typ europejski-skóra ciemna)
Typ IV Włosy ciemno-brązowe lub czarne, oczy brązowe, bardzo rzadko ulega poparzeniom na słońcu, ulega szybkiemu zbrązowieniu (typ śródziemnomorski)

 

Pliki do pobrania