w jaki sposób wzmacnia się kartonowe pudełka?

2023-10-16

Stosowanie odpowiednich opakowań pozwala na skuteczne zabezpieczanie umieszczanych w nich produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem czynników zewnętrznych. W zależności od tego, czy w grę wchodzą kartony zbiorcze, konieczne do transportowania wyrobów oraz ich efektywnego magazynowania, czy też pudełka jednostkowe służące również do eksponowania danego towaru w miejscu sprzedaży stosuje się rozmaite materiały oraz rozwiązania techniczne. Producenci pudełek kartonowych dobierają je zależnie od charakterystyki konkretnego zastosowania. Przekonajmy się, jak można wzmacniać opakowania.

Pudełka a wytrzymałość

Podstawowym sposobem na uzyskanie oczekiwanej odporności na czynniki zewnętrzne jest właściwy dobór materiału. Tam, gdzie ryzyko uszkodzeń jest duże, a masa danego wyrobu spora najczęściej stosuje się odpowiednią tekturę falistą. Standardem jest zwykle tektura 3-warstwowa, lecz często wybierana jest też 5-warstwowa, w tym składająca się zarówno z tradycyjnej warstwy o typowym rozmiarze fal, jak i warstwy z mikrofalami. Dla uzyskania koniecznej estetyki w takich sytuacjach używane jest także kaszerowanie tektury falistej lub dodatkowe opakowanie zewnętrzne z kartonu. W przypadku opakowań kartonowych używa się materiału o wyższych gramaturach. Powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie wkładek usztywniających oraz unieruchamiających zawartość. Często mają one specjalne wycięcia, blokujące ruch towaru wewnątrz. Możliwe jest również użycie rozmaitych wypełniaczy.

Jak da się wzmocnić pudełka?

Sposobem na wzmocnienie pudełek jest również ich odpowiednie projektowanie oraz składanie. W grę wchodzi np. takie kształtowanie opakowania, by jego części tworzyły po zamknięciu warstwy o podwójnej grubości. Tam, gdzie wytrzymałość będzie szczególnie ważna można zastosować dodatkowe klejenie, użycie zszywek lub taśm z tworzywa sztucznego, a także zafoliować całość.

powrót